جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود

به گزارش اجاره خودرو شهاب جنگل ابر شاهرود از جمله بکرترین جنگل های ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرقی شهر شاهرود قرار دارد. این جنگل در استان سمنان و در مجاورت دهکده ابر واقع شده و می توان گفت مرز میان استان سمنان و گلستان می باشد.

این جنگل در اکثر ایام سال از ابر پوشیده شده و به همین علت به آن جنگل ابر گفته می شود. جنگل ابر به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد و همچنین وجود چشمه سارهای فراوان، در فصول گرم، سال آب و هوایی خنک و مطبوع دارد.

جنگل ابر شاهرود

 

جنگل ابر شاهرود - اجاره ماشین - اجاره خودرو - کرایه ماشین
جنگل ابر شاهرود – اجاره ماشین – اجاره خودرو – کرایه ماشین

جایى که از ضخامت کوه‌ هاى البرز کاهش می یابد، ابر هاى گرفتار در پشت این دیواره از لا به‌ لاى دره‌ ها به سمت جنوب سرازیر مى‌ گردند؛ به همین علت تقریباً از بعد از ظهر تا نیمه‌ هاى شب با سرد شدن هوا چنان مى‌ نماید که جنگل به روى ابرها سوار شده است. این اتفاق، منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایى متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است.

در عمق جنگل، تپه‌ هایی پرشیب وجود دارند که درختان بلند، آنها را فرا گرفته اند و مشهورترین درخت موجود در جنگل ابر، اورس نام دارد؛ درختى با ریشه‌ هاى بلند که روى زمین مى‌ خزد.

اجاره خودرو بدون راننده

بخش های ابتدایى جنگل ابر، ییلاق چوپانان گلستانى است، اما در عمق جنگل دیگر اثرى از انسان دیده نمى‌ شود.

جنگل زیبای ابر، به سه علت اهمیت جهانی دارد. اول این که این جنگل ها، بخشی از جنگل‌ های باستانی هیرکانی می باشند و گیاهان دارویی آن در دنیا کم نظیر هستند. دلیل دوم مربوط به اکوتن این منطقه می‌ شود؛ یعنی مرز میان‌ بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی؛ در جنگل ابر می توان، درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌ های جانوری هم تاثیر گذار بوده است. دلیل سوم، به‌ خاطر جغرافیای خاص جنگل، دو منطقه کم و بلند ارتفاع در کنار هم قرار گرفته اند و همین امر سبب شده تا شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه باشیم، که پدیده کم نظیری در جهان به شمار می آید.

اجاره ماشیناجاره خودروکرایه ماشین

 

جنگل ابر شاهرود - اجاره ماشین - اجاره خودرو - کرایه ماشین
جنگل ابر شاهرود – اجاره ماشین – اجاره خودرو – کرایه ماشین

قدمت جنگل‌ های هیرکانی که در شمار بقایای دوران سوم زمین‌ شناسی می باشند از یک جهت و وجود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌ های گیاهی بسیار کمیاب مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و … از جهت دیگر نشان می‌ دهد که جنگل ابر می‌ تواند همچون موزه زنده‌ ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد.

طرح جنگل کاری، احیا و غنی سازی جنگل‌ از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که در مجموع مساحتی برابر ۱۱۲۱۶ هکتار از دامنه‌ های شمالی را شامل می‌ شوند. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق در اختیار عملیات نهال کاری با کاشت گونه‌ هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌ های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی می باشند که همچنان ادامه دارد.

در جنگل ابر، علاوه بر گونه های گیاهی، گونه های جانوری متعددی مشاهده می گردد که در این میان می توان به خرس قهوه‌ ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *