آشنایی با زیارتگاه های زرتشتیان دریزد

زیارتگاه زرتشتیان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

زیارتگاه زرتشتیان

اجاره ماشین برای زیارتگاه زرتشتیان

روح پاک دختری متواری از تبار پارسیان همچون زلال شبنم تراوت می بخشد به دل سوخته کویر به اینجا که هم اکنون به ثنای دخترکی با ایمان می چکت چکه چکه آب و می بارد بر سنگ ها و خاک و می تازد برجان و روح هر انسان خسته ازراه مانده تشنه لبی که تمنا دارد دیداراین  مکان پاک خدایی را چک چک حفره ای کوچک در دل کوه چک چک است.

زیارتگاه زرتشتیان

زیارتگاه زرتشتیان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

زائرانش از آفتاب سوزان کویر یزد در پناهگاه نیک بانویه ی زرتشتی آزرده خاطر نمی شوند واز راه نرسیده شمع و عود را روشن می کنند و اوستا می خوانند

این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیر سبز نیز می گویند در استان یزد و شهرستان اردکان میان کوه های اردکان و انجیره قرار دارد.

چَک‌ چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌ های مهم زرتشتیان است.  چک چک در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان واقع شده و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قبول است. درصورتیکه وسیله نقلیه شخصی ندارید می توانید ازشرکت اجاره خودرو دریزد  بدون راننده شهاب خودروکرایه نمایید. زرتشتیان هر ساله از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند.

زیارتگاه زرتشتیان
زیارتگاه زرتشتیان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام،  باید کفش ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد.

زیارتگاه زرتشتیان
زیارتگاه زرتشتیان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

کف زیارتگاه با سنگ مرمر پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمین می ریزد و احتمال نام گذاری این محل نیز شاید از همین رو باشد. چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد. همانند بسیاری از زیارتگاه های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی زینت بخش  محوطه کوچک زیارتگاه است. سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب گذاشته اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می رسد. همه ساله در ۲۷ خرداد ماه زرتشتیان از سراسر جهان در این مکان گرد هم می آیند و به دعا و نیایش می پردازند.

زیارتگاه زرتشتیان
زیارتگاه زرتشتیان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

هرچند که در میان عموم شهرت یافته که این مراسم حج زرتشتیان است اما به واقعیت نزدیک نیست. در مجموعه چک چک ساختمان های متعددی مشاهده می گردد. از آنجا که مجموعه چک چک با شهر اردکان فاصله زیادی دارد، این ساختمان ها جهت اسکان و پذیرایی از زائران ساخته و استفاده می شوند.  ساخت و نگهداری مجموعه چک چک توسط زرتشتیان داخل و خارج از کشور تامین گردیده و می گردد.

اجاره خودرو برای زیارتگاه زرتشتیان

هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.
گفته می‌شود نام «چک چک» یا «چک چکو» از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند. در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد. بنا به اعتقاد زرتشتیان زمان حمله مسلمانان به ایران که با سقوط پادشاه ساسانی وقت (یزدگرد) انجامید، نیک بانو دختر شاه از دست مسلمانان فرار کرد و به سمت اردکان آمده و در میان کوه مخفی و ناپدید شد و این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان قرار گرفت . یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است .

پیشنهاد ویژه

به علت کویری بودن منطقه یزد بهتراست در ماه های فروردین،اردیبهشت،مهروآبان به آنجا سفرکنید واز بازدید از این مکان زیبا لذت ببرید همچنین اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید میتوانید ازشرکت اجاره ماشین در یزد بدون راننده شهاب برای سفر خودرو اجاره نمایید