معرفی مسجد حاج صفرعلی تبریز

مسجد حاج صفرعلی تبریز

 

اجاره خودرو مسجد حاج صفرعلی تبریز

مسجد حاج صفرعلی تبریز در ضلع شمالی حیاط مدرسه حاج صفرعلی، در یمنی دوز بازار، ضلع جنوب غربی بلوار چای‌کنار، تقاطع خیابان دارایی در شهر تبریز واقع است.اجاره خودرو تبریز مسجد حاج صفر علی توسط حاج صفرعلی خویی- معاصر نایب السلطنه و بازرگان معروف- ساخته شده است. بنایی با عظمت و زیبا با گنبدی بلند و مناره ای منقش به کاشی های آبی رنگ است . کلاهک و قسمتی ازبالای مناره درگذشته فروریخته است. درضلع شرقی و غربی مسجد، دو تالار ستوندار دیگر وجود دارد که هر یک به جای خود مسجد جداگانه ای به شمار می آید.حد فاصل مسجد میانی و دو تالار فوق، پنجره هایی چوبی نهاده اند که به هنگام بازکردن آنها، هرسه صحن، به صورت مسجد واحدی در می آیند.

مسجد حاج صفرعلی تبریز-اجاره ماشین-اجاره خودرو

اجاره ماشین مسجد حاج صفرعلی تبریز

مسجد حاج صفرعلی در دوران صفویه با کمک مالی از جانب حاج صفرعلی خویی ساخته شد؛ و علت نام‌گذاری مسجد به نام حاج صفرعلی نیز به همین علت است.اجاره ماشین تبریز گنبد بلند این مسجد شکوه و جلال زیادی به بنای مسجد بخشیده است و مناره‌ی بلند مسجد که با کاشی‌های فیروزه‌ای تزیین شده، بر این شکوه و جلال افزوده است.کرایه ماشین حیاط گیرای مسجد حاج صفرعلی با آن حجره‌های کوچکش سال‌ها میزبان طلاب علوم دینی تبریز بوده است. در شرق و غرب مسجد دو تالار بسیار وسیع وجود دارد که هریک به نوبه‌ی خود می‌تواند به یک مسجد مجزا بدل شود. درست است که ساخت این مسجد به دوران صفویه تعلق دارد؛ اما معماری کنونی مسجد حاج صفرعلی به زمان عباس میرزا بازمی‌گردد؛ چرا که در آن زمان بازسازی و تغییر و تحول کلی در بنای مسجد رخ داد.

مسجد حاج صفرعلی تبریز-اجاره ماشین-اجاره خودرو

اکنون، جلوی ایوان و گنبد خانه، دیواری وجود دارد که محراب مسجد در آن است و به نظر می رسد که از الحاقات بعدی به فضای مزبور باشد. ساختمان مسجد حاج صفرعلی تبریز در حد اعلای تقارن و استحکام بناء شده‌ است. با وجود اینکه در سیل معروف سال ۱۲۸۸ ه. ق تا بیشتر از نصف فضای مسجد حاج صفرعلی تبریز را پر کرده بود ولی خوشبختانه آسیبی به آن نرسید. در جبهه های دیگر حیاط، حجره هایی برای طلاب علوم دینی ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *