نرخ سود تسهیلات بانکی خودروسازان نیز باید کاهش پیدا کند

به گزارش اخبار خودرو ، دو هفته گذشته بود که بانک مرکزی اعلام کرد نرخ سود سپرده‌های بانکی به ۱۵درصد کاهش یافته است، در حالی که برخی می گویند گام‌هایی که این روزها در حوزه کاهش سود بانکی برداشته می‌شود، قطعا قدم‌های مثبتی در حوزه خودروسازی کشور خواهد بود.

نرخ سود تسهیلات بانکی خودروسازان نیز باید کاهش پیدا کند

از سوی دیگر در مورد تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور می‌توان به این نکته اشاره کرد که متاسفانه افزایش سود سپرده‌های بانکی در این سال‌ها موجب شده است سرمایه‌گذاران تمایلی برای ورود به عرصه تولید نداشته باشند و صرفا در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند.

همچنین تعیین سود سپرده‌ها متناسب با نرخ تورم و حتی کمتر باعث عدم تمایل جامعه به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و حرکت سرمایه‌ها به بخش‌های تولیدی خواهد شد.

در این رابطه باید بانک مرکزی با نظارت دقیق‌تر بر فعالیت بانک‌ها از هر‌گونه افزایش سودهای بیشتر بانک‌ها به مشتریان جلوگیری کند.

به‌طور طبیعی تصمیم اخیر بانک‌مرکزی و اجرای درست آن بر حوزه تولید تاثیر مثبتی خواهد گذاشت، البته در صورتی که تمام ضوابط و ملزومات و شرایط در این بخش همزمان رعایت شود.

از سویی در صورتی که دولت برنامه‌ریزی درستی جهت اجرای این تصمیم و هدایت سرمایه‌ها داشته باشد و مشوق‌هایی در این زمینه ایجاد و جهت‌دهی کند، مسلما سرمایه‌ها در مسیر درستی سرمایه‌گذاری شده و موجب رونق بازار بخش‌های تولیدی و صنعتی به‌خصوص خودروسازی و قطعه‌سازی خواهد شد.

چنانچه این جریان به‌درستی هدایت نشود، قطعا سرمایه‌ها به بازارهای غیرتولیدی سرازیر می‌شوند و این امر به اقتصاد کشور لطمه خواهد زد.
این در حالی است که در رابطه با تصمیم اخیر بانک مرکزی باید به این موضوع توجه داشت که همزمان با این تصمیم، سود تسهیلات بانکی نیز که حداقل ۱۸درصد و گاهی تا ۲۱‌درصد نیز می‌رسد، هم کاهش پیدا کند.

این اقدام قطعا می‌تواند تحول عظیمی در رابطه با استفاده خودروسازان از منابع نظام بانکی را صورت دهد، خودروسازان مدت‌هاست که نتوانسته‌اند از تسهیلات نظام بانکی استفاده کنند، چراکه سودهایی که بانک‌ها از آن‌ها برای اعطای وام طلب می‌کنند، بیشتر از توان آن‌هاست و در بازپرداخت وام‌ها دچار مشکل می‌شوند و به‌نوعی می‌توان گفت تسهیلات بانکی برای خودروسازان قفل شده است.

با این حال که به باور کارشناسان بزرگ‌ترین ضعفی که خودروسازی کشور دارد، عدم رقابت‌پذیر بودن آن است که خودروسازان در پاسخ به این نکته اشاره می‌کنند رقبای خارجی آن‌ها با سودهای نهایتا ۴درصد تسهیلات دریافت می‌کنند اما آن‌ها باید سوده‌های هنگفتی بین ۱۸ تا ۲۴ درصد و حتی بالاتر از آن را پرداخت کنند، در این صورت آن ها به طور قطع نمی‌توانند با رقبای خارجی خود رقابت کنند و در صورت ادامه این وضع، صنعت خودروی کشور هیچگاه رقابت‌پذیر نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، اگر بخواهیم تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر صنعت خودرو را از زاویه دیگر بررسی کنیم، می‌توان به این نکته اشاره کرد کاهش نرخ سود سپرده و به طبع آن کاهش نرخ سود تسهیلات در حوزه لیزینگ و فروش اقساطی خودرو می‌تواند باعث افزایش تقاضا در این بخش شود.

بنابراین اگر متناسب با کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی، شرکت‌های لیزینگ خودرو نیز نرخ بهره تسهیلات پرداختی به مشتریان را کاهش دهند، این موضوع می‌تواند باعث بهبود قدرت خرید مردم و رشد تقاضا در این بخش شود.
از سویی برخی کارشناسان معتقدند کاهش نرخ سود بانکی و سود مشارکت خودروسازان در کوتاه‌مدت تاثیری بر قیمت نهایی خودرو ندارد، در حالی که کاهش نرخ سود سه‌درصدی سود سپرده بانکی تاثیری در رفتار مشتری نخواهد داشت.

از سوی دیگر به‌واسطه کاهش هماهنگ نرخ سود، بازار جایگزینی برای افراد وجود ندارد، ازاین‌رو مشتری محصول موردنیاز خود را خریداری می‌کند. همچنین در بلندمدت در راستای کاهش قیمت خودرو، باید نرخ سود تسهیلات افت را تجربه کنند که این موضوع زمانی در حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه را نیاز دارد.