کروز کنترل چیست و چگونه کار میکند؟

کروز کنترل یک امکان رفاهی است که در بسیاری ماشین‌های امروزی در نظر گرفته می‌شود و برای مسیرهای طولانی با ماشین (مثلا جاده ها و…) پرکاربرد است. بسیاری مواقع نیاز ما این است که یک ماشین با سرعت یکسان حرکت کند تا هم ایمنی بیشتر شود، هم باعث کمتر خسته شدن راننده شود. در این حالت، استفاده از کروز کنترل می‌تواند مفید باشد.
کروز کنترل وظیفه‌اش ثابت نگاه داشتن سرعت اتومبیل است. این ثابت نگاه داشتن سرعت می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت شود و امنیت را نیز بالاتر ببرد. خواه ناخواه راننده هنگامی که خودش باید گاز را فشار دهد، لازم است تا حواسش به سرعت ماشین باشد و این باعث می‌شود تمام حواس به جاده متمرکز نشود. ولی با استفاده از این سیستم، سرعت ماشین ثابت خواهد ماند، در نتیجه حواس شما فقط به جاده خواهد بود.
برای استفاده از کروز کنترل معمولا روی غربیلک فرمان، دکمه‌های کنترلی در سمت چپ قرار دارند و می‌توانید از یک حداقلی سرعت (که معمولا ۶۰ کیلومتر بر ساعت است) آن را فعال کنید. سپس با فشردن دکمه بالا یا پایین، می‌توانید سرعت ماشین را ۵ کیلومتر ۵ کیلومتر کم یا زیاد کنید. اگر هم نیاز داشتید تا این سیستم برایتان غیرفعال شود، نیاز به کار خاص و طولانی نیست (چون همانطور که گفتیم سیستم مناسبی برای جاده است و در جاده ممکن است نیاز به ترمز ناگهانی داشته باشید. طبیعتا نمی‌توان مسیر طولانی برای ترمزگیری انجام داد). فقط کافیست پایتان را روی ترمز یا گاز قرار دهید. بدین صورت کروز کنترل برایتان غیرفعال خواهد شد و دیگر ماشین برایتان سرعت را تنظیم نمی‌کند.
استفاده از این سیستم در جاده می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد و هم خستگی راننده را کاهش دهد، هم به طرز چشم گیری، مصرف سوخت را کاهش دهد چراکه گاز ماشین کم و زیاد نخواهد شد (اصلی ترین عامل بالا رفتن مصرف سوخت در ماشین، تناوب گاز ماشین است).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *